The 63rd GRAMMY Awards: See Grammys 2021 Full Winners List


The 63rd Grammy Awards

The 63rd GRAMMY Awards are airing Sunday, March 14, 2021, on CBS! The night is scheduled to feature performances from Cardi B and Megan Thee Stallion, Taylor Swift, Billie Eilish, Bad Bunny, BTS, Bruno Mars and Anderson, Paak’s band Silk Sonic, DaBaby, Harry Styles, Lil Baby, HAIM, Burna Boy and more.


(Grammy Awards 2021….) Recording Academy is the world’s leading society of musical professionals and is dedicated to celebrating, honoring, and sustaining music’s past, present and future. The 63rd GRAMMY Awards recognize recordings released between Sept. 1, 2019, and Aug. 31, 2020. It said to have 73 categories i.e 73 Awards


Grammys 2021 Awards

Leading the field of nominees is Beyoncé, who got nine nods across eight categories. Taylor Swift, Dua Lipa, and Roddy Ricch are all up for six awards.

 Bridgers is up for Best New Artist, too, alongside Megan Thee Stallion, KAYTRANADA, Doja Cat, and others. After sweeping the show last year, Billie Eilish is once again nominated for Record of the Year and Song of the Year. 

After losing to Angelina Kidjo last year, Burna Boy is once again nominated for Best Global Music Album Award. BTS, Tame Impala, Post Malone, Bad Bunny, Drake, Black Pumas, Pop Smoke, Travis Scott, and more are also nominated this year.

Hosted by current three-time GRAMMY nominee Jhené Aiko, The 63rd Grammy Awards was streamed live internationally via GRAMMY.com.


SEE FULL LIST OF WINNERS BELOW


Best Rock Song


Phoebe Bridgers – Kyoto

Tame Impala – Lost in Yesterday

Big Thief – Not

Fiona Apple – Shameika

WINNER: Brittany Howard – Stay High


Best Metal Performance


WINNER: Body Count – Bum-Rush

Code Orange – Underneath

In the Moment – The In-Between

Poppy – Bloodmoney

Power Trip – Executioner’s Tax (Swing of the Axe) – Live


Best Rock Performance


WINNER: Fiona Apple – Shameika

Big Thief – Not

Phoebe Bridgers – Kyoto

HAIM – The Steps

Brittany Howard – Stay High

Grace Potter – Daylight


Best Rap Album


D SMOKE – Black Habits

Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo

Jay Electronica – A Written Testimony

WINNER: Nas – King’s Disease

Royce 5’9” – The Allegory


Best Rap Performance


Big Sean Featuring Nipsey Hussle – Deep Reverence

DaBaby – Bop

Jack Harlow – What’s Poppin

Lil Baby – The Bigger Picture

WINNER: Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé – Savage

Pop Smoke – Dior


Best Traditional Pop Vocal Album


(Burt Bacharach &) Daniel Tashian – Blue Umbrella

Harry Connick, Jr. – True Love: A Celebration of Cole Porter

WINNER: James Taylor – American Standard

Rufus Wainwright – Unfollow the Rules

Renée Zellweger – Judy


Best Pop Duo/Group Performance


J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy – Un Dia (One Day)

Justin Bieber Featuring Quavo – Intentions

BTS – Dynamite

WINNER: Lady Gaga with Ariana Grande – Rain On Me

Taylor Swift Featuring Bon Iver – Exile


Best R&B Album


Ant Clemons – Happy 2 Be Here

Giveon – Take Time

Luke James – To Feel Love/d

WINNER: John Legend – Bigger Love

Gregory Porter – All Rise


Best Progressive R&B Album


Jhené Aiko – Chilombo

Chloe X Halle – Ungodly Hour

Free Nationals – Free Nationals

Robert Glasper – F*** Yo Feelings

WINNER: Thundercat – It Is What It Is


Best R&B Song


WINNER: Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – Better Than I Imagine

Beyoncé – Black Parade

Tiana Major9 & EARTHGANG – Collide

Chloe x Halle – Do It

Skip Marley & H.E.R. – Slow Down


Best Traditional R&B Performance


The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor – Sit on Down

Chloe x Halle – Wonder What She Thinks of Me

Mykal Kilgore – Let Me Go

WINNER: Ledisi – Anything for You

Yebba – Distance


Best Latin Jazz Album


Afro-Peruvian Jazz Orchestra – Tradiciones

WINNER: Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Four Questions

Chico Pinhero – City of Dreams

Gonzalo Rubalcaba & Aimée Nuviola – Viento y Tiempo – Live at Blue Note Tokyo

Poncho Sanchez – Trane’s Delight


Best Large Jazz Ensemble Album


Gregg August – Dialogues on Race

John Beasley – Monk’estra Plays John Beasley

Orrin Evans and the Captain Black Big Band – The Intangible Between

John Hollenbeck with Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace, and the Frankfurt Radio Big Band – Songs You Like a Lot

WINNER: Maria Schneider Orchestra – Data Lords


Best Jazz Instrumental Album


Ambrose Akinmusire – On the Tender Spot of Every Calloused Moment

Terri Lyne Carrington and Social Science – Waiting Game

Gerald Clayton – Happening: Live at the Village Vanguard

WINNER: Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade – Trilogy 2

Redman Mehldau McBride Blade – Roundagain


Best Jazz Vocal Album


Thana Alexa – Ona

WINNER: Kurt Elling featuring Danilo Pérez – Secrets Are the Best Stories

Carmen Lundy – Modern Ancestors

Somi with Frankfurt Radio Big Band – Holy Room: Live at the Alte Oper

Kenny Washington – What’s the Hurry


Best Improvised Jazz Solo


Christian Scott aTunde Adjuah – Guinivere

Pachamama – Regina Carter

Gerald Clayton – Celia

WINNER: Chick Corea – All Blues

Joshua Redman – Moe Honk


Best Alternative Music Album


WINNER: Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters

Beck – Hyperspace

Phoebe Bridgers – Punisher

Brittany Howard – Jaime

Tame Impala – The Slow Rush


Best Musical Theater Album


Amélie

American Utopia on Broadway

WINNER: Jagged Little Pill

Little Shop of Horrors

The Prince of Egypt

Soft Power


Best Comedy Album


WINNER: Tiffany Haddish – Black Mitzvah

Patton Oswalt – I Love Everything

Jim Gaffigan – The Pale Tourist

Bill Burr – Paper Tiger

Jerry Seinfeld – 23 Hours to Kill


Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)


Flea – Acid For The Children: A Memoir

Ken Jennings – Alex Trebek – The Answer Is…

WINNER: Rachel Maddow – Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth

Ronan Farrow – Catch And Kill

Meryl Streep (& Full Cast) – Charlotte’s Web (E.B. White)


Best Children’s Music Album


WINNER: Joanie Leeds – All the Ladies

Justin Roberts – Wild Life


Best Global Music Album


Antibalas – FU Chronicles

WINNER: Burna Boy – Twice As Tall

Bebel Gilberto – Agora

Anoushka Shankar – Love Letters

Tinariwen – Amadjar


Best Reggae Album


Buju Banton – Upside Down 2020

Skip Marley – Higher Place

Maxi Priest – It All Comes Back to Love

WINNER: Toots & the Maytals – Got to Be Tough

The Wailers – One World


Best Regional Roots Music Album


Black Lodge Singers – My Relatives “Nikso Kowaiks”

Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours – Cameron Dupuy and the Cajun Troubadours

N? Wai Eh? – Lovely Sunrise

WINNER: New Orleans Nightcrawlers – Atmosphere

Sweet Cecilia – A Tribute to Al Berard


Best Folk Album


Bonny Light Horseman – Bonny Light Horseman

Leonard Cohen – Thanks for the Dance

Laura Marling – Song for Our Daughter

The Secret Sisters – Saturn Return

WINNER: Gillian Welch & David Rawlings – All the Good Times


Best Contemporary Blues Album


WINNER: Fantastic Negrito – Have You Lost Your Mind Yet?

Ruthie Foster Big Band – Live At the Paramount

G. Love – The Juice

Bettye LaVette – Blackbirds

North Mississippi Allstars – Up And Rolling


Best Traditional Blues Album


Frank Bey – All My Dues Are Paid

Don Bryant – You Make Me Feel

Robert Cray Band – That’s What I Heard

Jimmy “Duck” Holmes – Cypress Grove

WINNER: Bobby Rush – Rawer Than Raw


Best Bluegrass Album


Danny Barnes – Man on Fire

Thomm Jutz – To Live in Two Worlds Vol. 1

Steep Canyon Rangers – North Carolina Songbook

WINNER: Billy Strings – Home

Various Artists – The John Hartford Fiddle Tune Project , Vol. 1


Best Americana Album


Courtney Marie Andrews – Old Flowers

Hiss Golden Messenger – Terms of Surrender

WINNER: Sarah Jarosz – World on the Ground

Marcus King – El Dorado

Lucinda Williams – Good Souls Better Angels


Best American Roots Song


The Secret Sisters – Cabin

Sierra Hull – Ceiling to the Floor

Sarah Jarosz – Hometown

WINNER: John Prine – I Remember Everything

Lucinda Williams – Man Without a Soul


Best American Roots Performance


Black Pumas – Colors

Bonny Light Horseman – Deep in Love

Brittany Howard – Short and Sweet

Norah Jones & Mavis Staples – I’ll Be Gone

WINNER: John Prine – I Remember Everything


Best Song Written for Visual Media


Taylor Swift – Beautiful Ghosts

Brandi Carlile – Carried Me With You

Idina Menzel & Aurora – Into the Unknown

WINNER: Billie Eilish – No Time to Die

Cynthia Ervio – Stand Up


Best Score Soundtrack for Visual Media


Max Richter – Ad Astra

Kamasi Washington – Becoming

WINNER: Hildur Guðnadóttir – Joker

Thomas Newman – 1917

John Williams – Star Wars: The Rise of Skywalker


Best Compilation Soundtrack for Visual Media


A Beautiful Day in the Neighborhood

Bill & Ted Face the Music

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Frozen 2

WINNER: Jojo Rabbit


Best Contemporary Classical Composition


Thomas Adès – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Richard Danielpour – Danielpour: The Passion of Yeshua

Carlisle Floyd – Floyd, C.: Prince of Players

Ted Hearne – Hearne, T.: Place

WINNER: Christopher Rouse – Rouse: Symphony No. 5


Best Classical Compendium


Mark Stone & Christianne Stotijn – Adès Conducts Adès

Clément Mao-Takacs – Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map; Nieges; Vers Toi Qui Es Si Loin

José Serebrier – Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto

WINNER: Isabel Leonard – Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke

Matt Haimovitz – Woolf, L.P.: Fire and Flood


Best Classical Solo Vocal Album


Stephen Powell – American Composers at Play – William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto

Nicholas Phan – Clairières – Songs by Lili & Nadia Boulanger

Cecilia Bartoli – Farinelli

Brian Giebler – A Lad’s Love

WINNER: Sarah Brailey & Dashon Burton – Smyth: The Prison


Best Classical Instrumental Solo


Kirill Gerstein – Adès: Concerto for Piano and Orchestra

Igor Levit – Beethoven: Complete Piano Sonatas

Augustin Hadelich – Bohemian Tales

Daniil Trifonov – Destination Rachmaninov – Arrival

WINNER: Richard O’Neill – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra


Best Chamber Music/Small Ensemble Performance


WINNER: Pacifica Quartet – Contemporary Voices

Brooklyn Rider – Healing Modes

Ted hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra: Hearne, T: Place

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Fields

Dover Quartet – The Schumann Quartets


Best Choral Performance


The Crossing – Carthage

WINNER: James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers – Danielpour: The Passion of Yeshua

Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir – Kastalsky: Requiem

Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus – Moravec: Sanctuary Road

Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble – Once Upon a Time


Best Opera Recording


Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus – Dello Joio: The Trial at Rouen

Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus – Floyd, C.: Prince of Players

WINNER: The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Il Pomo D’Oro – Handel: Agrippina

Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin – Zemlinsky: Der Zwerg


Best Orchestral Performance


Oregon Symphony – Aspects of America – Pulitzer Edition

Iceland Symphony Orchestra – Concurrence

San Francisco Symphony – Copland: Symphony No. 3

WINNER: Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

Finnish Radio Symphony Orchestra – Lutos?awski: Symphonys Nos. 2 & 3


Best Tropical Latin Album


José Alberto “El Ruiseñor” – Mi Tumbao

Edwin Bonilla – Infinito

Jorge Celedon & Sergio Luis – Sigo Cantado al Amor (Deluxe)

WINNER: Grupo Niche – 40

Victor Manuelle – Memorias de Navidad


Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)


Alejandro Fernández – Hecho en México

Lupita Infante – La Serenata

WINNER: Natalia Lafourcade – Un Canto por México, Vol. 1

Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez – Bailando Sones Huapangos con Mariachi Sol de Mexico de Jose Hernandez

Christian Nodal – Ayayay!


Best Latin Rock or Alternative Album


Bajofondo – Aura

Cami – Monstruo

Culturo Profética – Sobrevolando

WINNER: Rito Paez – La Conquesta del Espacio

Lido Pimienta – Miss Colombia


Producer of the Year, Classical


Blanton Asplaugh

WINNER: David Frost

Jesse Lewis

Dmitriy Lipay

Elaine Martone


Best Engineered Album, Classical


JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus – Danielpour: The Passion of Yeshua

David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus – Gershwin: Porgy and Bess

Devonté Hynes & Third Coast Percussion – Hynes: Field

Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic – Ives: Complete Symphonies

WINNER: Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra – Shostakovich: Symphony No. 13, “Babi Yar”


Best Remixed Recording


Phil Good – Do You Ever (Rac Mix)

Deadmau5 – Imaginary Friends (Morgan Page Remix)

Jasper Street Co. – Praying for You (Louie Vega Main Mix)

WINNER: Saint Jhn – Roses (Imanbek Remix)

Bazzi – Young & Alive (Bazzi vs. Haywyre Remix)


Best Engineered Album, Non-Classical


Devon Gifillian – Black Hole Rainbow

Katie Pruitt – Expectations

WINNER: Beck – Hyperspace

Brittany Howard – Jaime

Sierra Hull – 25 Trips


Best Historical Album


Unique Quartette – Celebrated, 1985-1896

Nat King Cole – Hittin’ the Ramp: The Early years (1936-1943)

WINNER: Mister Rogers – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers

Prince – 1999 Super Deluxe Edition

Orchestral Maneuvers in the Dark – Souvenir

Bela Fleck – Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions


Best Album Notes


Various Artists – At the Minstrel Show: Minstrel Routines from the Studio 1894-1926

Various Artists – The Bakersfield Sound: Country Music Capital of the West, 1940-1974

WINNER: The Replacements – Dead Man’s Pop

Various Artists – The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us from Joplin to Jazz and Shaped the Music Business

Nat Shusloff – Out of a Clear Blue Sky


Best Boxed or Special Limited Edition Package


Paul McCartney – Flaming Pie (Collector’s Edition)

Grateful Dead – Giants Stadium 1987, 1989, 1991

Depeche Mode – Mode

WINNER: Wilco – Ode to Joy

Various Artists – The Story of Ghostly International


Best Recording Package


Coldplay – Everyday Life

Lil Wayne – Funeral

Grouplove – Healer

Caspian – On Circles

WINNER: Desert Sessions – Vols. 11 & 12


Best Roots Gospel Album


Mark Bishop – Beautiful Day

The Crabb Family – 20/20

The Erwins – What Christmas Really Means

WINNER: Fisk Jubilee Singers – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album)

Ernie Haase & Signature Sound – Something Beautiful


Best Contemporary Christian Music Album


Cody Carnes – Run to the Father

Hillsong Young & Free – All of My Best Friends

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells – Citizen of Heaven

WINNER: Kanye West – Jesus Is King


Best Gospel Album


Antony Brown & group therAPy – 2ECOND WIND: READY

Myron Butler – My Tribute

Ricky Dillard – Choirmaster

WINNER: PJ Morton – Gospel According to PJ

Kierra Sheard – Kierra


Best Contemporary Christian Music Performance/Song


Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship – The Blessing (Live)

Lecrae Featuring Kirk Franklin – Sunday Morning

We The Kingdom – Holy Water

Tauren Wells Featuring Jenn Johnson – Famous For (I Believe)

WINNER: Zach Williams & Dolly Parton – There Was Jesus


Best Gospel Performance/Song


Melvin Crispell III – Wonderful Is Your Name

Ricky Dillard Featuring Tiff Joy – Release (Live)

Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News – Come Together

Travis Greene – Won’t Let Go

WINNER: Jonathan McReynolds & Mali Music – Movin’ On


Best New Age Album


Laurie Anderson, Tenzin Choegyal, and Jesse Paris Smith – Songs from the Bardo

Priya Darshini – Periphery

Superposition – Form//Less

WINNER: Jim “Kimo” West – More Guitar Stories

Cory Wong & Jon Batiste – Meditations


Best Music Film


Beastie Boys – Beastie Boys Story

Beyoncé – Black Is King

Freestyle Love Supreme – We Are Freestyle Love Supreme

WINNER: Linda Ronstadt – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

ZZ Top – That Little Ol’ Band From Texas


Best Music Video


WINNER: Beyoncé – Brown Skin Girl

Future Featuring Drake – Life Is Good

Anderson .Paak – Lockdown

Harry Styles – Adore You

Woodkid – Goliath


Best Arrangement, Instruments and Vocals


John Beasley & Maria Mendes – Asas Fechadas

WINNER: Jacob Collier – He Won’t Hold You

Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnkaye Kencridk & Amanda Taylor – Desert Song

Alan Broadbent & Pat Metheny – From This Place

Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens – Slow Burn


Best Arrangement, Instrumental or A Cappella


Hildur Guðnadóttir – Bathroom Dance

WINNER: John Beasley – Donna Lee

Remyle Boef- Honeymooners

Alvin Chea & Jarrett Johnson – Lift Every Voice and Sing

Jeremy Levy – Uranus: The Magician


Best Instrumental Composition


Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra – Baby Jack

Christian Sands – Be Water II

Alexandre Desplat – Plumfield

WINNER: Maria Schneider – Sputnik


Best Contemporary Instrumental Album


Christian Scott Atunde Adjuah – Axiom

Jon Batiste – Chronology of a Dream: Live at the Village Vanguard

Black Violin – Take the Stairs

Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell – Americana

WINNER: Snarky Puppy – Live at the Royal Albert Hall


Best Dance/Electronic Album


Arca – Kick I

Baauer – Planet’s Mad

Disclosure – Energy

WINNER: Kaytranada – Bubba

Madeon – Good Faith


Best Dance Recording


Diplo & SIDEPIECE – On My Mind

Disclosure Featuring Aminé & Slowthai – My High

Flume Featuring Toro y Moi – The Difference

Jayda G – Both of Us

WINNER: Kaytranada Featuring Kali Uchis – 10%

Post a Comment

0 Comments